Plánováni cesty: mapy, GPS, průvodci

Knihy a papíroví průvodci

Čížek – Rumunské a bulharské hory

Nejstarší průvodce v češtině – s popisy tras a časy, se schematickými mapkami – je kniha Rumunské a bulharské hory, autor „Čížek Jiří a kolektiv“, vydala Olympia Praha v roce 1978. Druhé vydání vyšlo tamtéž v roce 1986; reprint některých pohoří v podobě brožurky „Průvodce – Rumunské hory“ vydalo KIWI v roce 1998. Druhé vydání je oproti prvnímu rozšířené o některá pohoří, v tento okamžik vím minimálně o dvou: Vulcan a Suhard.

Ano, je hodně stará – ale občas se objeví v některém antikvariátu (nebo mi napište, nascanuji vám potřebné stránky).

Ano, je hodně stará – ale hory se nemění, trasy vedou stále stejně. Jen pokud píšou, že někde jezdí vlak/staví autobusy, tak to dnes již nemusí platit. A některé chaty či útulny už tam taky nejsou.

Ano, je hodně stará – ale podle Čížka chodíme stále.

Varování: U každé trasy Čížek udává délku v hodinách. Nejsou to stejné hodiny, jaké používají normální lidé. Je to čistý čas, po který to půjde trénovaný sportovec. Ostatní musí občas odpočívat a většinou nejsou celou dobu v poklusu. Dobrá denní porce pro „běžného turistu“ je 5–6 čížkovských hodin.

V popisu všech pohoří, která jsou v Čížkovi (první vydání) je to napsáno v textu. Pokud Čížek není v popisu pohoří zmíněn, pohoří v něm nenajdete.

„Karpatské hry“ (Miloslav Nevrlý)

No a nelze tu zapomenout na Karpatské hry od Miloslava Nevrlého. Není to průvodce. Je to spíše motivační knížka, proč vyrazit na výlet a proč zrovna do Rumunska.

„Apuseni“ (Pamír 7000)

Útlá brožurka, ale vypadala rozumně. Pokud jedete do Apuseni, může být tou pravou. „Apuseni“ od vydavatelství Pamír 7000 – http://pamir7000.cz/knihy.html

Další

Existují minimálně dva novější průvodci, neviděl jsem ani jeden z nich:


Horská služba – Salvamont

Rumunská horská služba Salvamont má na svém webu m.0salvamont.org informace o mnoha pohořích. U každého z nich je dobrá mapa ke stažení, seznam všech chat a bivakovacích budek v pohoří (včetně stavu, telefonního čísla, GPS souřadnic), seznam značených tras včetně jejich hodinové délky a často i sezónní informace a doporučení. Vše v rumunštině.


Alpinet.org

Ty nejdůležitější informace o každém pohoří určitě najdete na webu rumunského alpinistického spolku alpinet.org . V menu zvolte Ghid Montan – Zone Montane a dostanete se na seznam pohoří . Klikněte na jméno a budete na stránce, kde je popis pohoří, nástupní místa, popisy tras, GPS body a GPS cesty, kontakty na místní záchrannou službu (Salvamont) atd.

Pro stažení GPS dat v rozumném formátu (GPX) se musíte zaregistrovat!


Další weboví průvodci

V češtině:

V rumunštině:

  • carpati.org (průvodce Ghid → Ghid montan, mapy Ghit → Harti)

Mapy

Papírové mapy pro nejdůležitější pohoří se dají koupit už i v ČR (např. u kiwi ).

A co s těmi ostatními pohořími? Nejjednodušší cesta je prohledat internet, alespoň nějaké scanované mapy se vždycky najdou. I zde na RumunskeHory.cz máme u každého pohoří speciální pole pro odkazy na mapy (pokud nějaké najdete, přidejte je, prosím). Rumunsky se mapa řekne „harta“, takže třeba „harta rodnei“ je dobrý text k hledání.

Pro menší/méně významná pohoří neočekávejte kvalitní mapy srovnatelné třeba s mapami KČT. Častěji najdete spíše orientační schematické mapky.

Scanované mapy často najdete na těchto webech:


GPS

Pro chození zvláště na méně důležitých (= se špatným či žádným značením cest a bez turistů) pohořích doporučuji GPS a doporučuji si do ní nahrát orientační body od Alpinetu (viz výše). Opravdu se to hodí.

Nejlepší mapy do navigací Garmin pro chození po horách, které jsem našel, jsou OpenMtbMap (konkrétně stažení mapy Rumunska) postavené nad daty OpenStreetMaps. Obsahují slušné kontury a vrstevnice pohoří. Ve spojení s orientačními body z Alpinetu a vytištěnou papírovou mapou to dává dohromady perfektní podklady pro určení cesty. Nicméně pro instalaci je potřeba aplikace MapSource.

Pokud nepoužíváte MapSource a chcete si tedy stáhnout rovnou IMG soubor pro nakopírování do GPS, najdete podobné mapy zde. Jsou ale horší než OpenMtbMap, ta je nejdetailnější.

I k nim si samozřejmě stáhněte orientační body z Alpinetu.

Pokud nemáte k dispozici outdoorovou, turistickou GPS, vezměte si alespoň chytrý mobil s aplikací mapy.cz , do které si stáhnete offline mapy Rumunska. Jsou dobré, dá se podle nich chodit. Samozřejmostí v tomto případě je taky powerbanka, aby vám nedošel proud…


Turistické značení

V rumunských horách obecně existuje turistické značení podobného stylu jako v ČR a na Slovensku – tedy výrazně lepší, než třeba v Itálii, kde jsou jen barevné fleky na kamenech.

Základní design i velikost značek jsou podobné jako u nás. Nejčastěji se vyskytuje jen červená, žlutá a modrá barva, ale místo pruhů používaných u nás je daleko větší sortiment tvarů: pruh, kříž, kolečko, trojúhelník.

Značení je obnovováno a je v dobrém stavu jen na nejnavštěvova­nějších pohořích! Na méně významných pohořích můžete snadno narazit na značky rezavé, málo čitelné … nebo tam prostě nejsou vůbec.


Komentáře

☞ Přidat komentář
Zadané jméno se bude zobrazovat všem
E-mail adresa se neukáže nikomu. Pokud jí zadáte, můžete v budoucnu komentář upravovat. Můžete jí nevyplnit.
Zadejte výsledek číslem. Ochrana proti spamu...

Komentář se zde objeví až po schválení. V komentáři můžete používat formátování Texy!