Určitě se hodí s sebou mít:
- Ochrana proti vodě: experimentálně jsem kdysi na Retezatu ověřil, že
jen nepromokavá bunda a kalhoty nestačí. Určitě je kromě nich potřeba
i pláštěnka. Nejlepší je velké pončo, pod které se vleze i batoh (něco
takového ), ale pokud nemáte, službu udělá i nejlevnější igelitová
pláštěnka.
- Pončo je fakt nejlepší. Kromě toho, že chrání i batoh, dává možnost pod pončem pracovat s věcmi, které by se neměly namočit – třeba s mapou či telefonem.
- Sice v Rumunsku obvykle v létě bývá hezky, ale zažil jsem, že pršelo tři dny takřka v kuse.
- Ochrana proti vodě podruhé: Je potřeba chránit i batoh. Osobně to
dělám tak, že
- spacák je v igelitové tašce, protože suchý spacák je základ
- všechny věci v batohu (včetně igelitašky se spacákem) jsou ve velkém igelitovém pytli
- a celý batoh mám ještě překrytý zvenčí pláštěnkou – dříve jen nastřižený tlustý igelitový pytel, nyní mám něco z impregnovaného šusťáku (něco takového )
- Stan – měl by být samonosný (= lze postavit bez kolíků, nebo třeba jen s jedním kolíkem držícím předsíňku). Ideálně s konstrukcí odolnou proti větru. Pokud si kupujete nebo půjčujete na výlet stan, který ještě neznáte, zkuste si ho před odjezdem doma v klidu postavit. A vyzkoušejte, jak by se dal stavět v dešti tak, aby dovnitř nenapršelo.
- Voda – doporučená výbava je 2× dvoulitrová PET lahev (nebo 3× jedenapůllitrová). Nenosí se to plné, ale když chcete večer vařit a voda je někde dál, je potřeba jí přinést pokud možno na jednu cestu.
- Mapa, buzola, GPS.
- GPS fakt doporučuju. Mapa a buzola je dobrá věc, ale už jsem zažil na
hřebenech hustou mlhu bez rozhledu – a pak je GPS k nezaplacení.
- Minimálně stojí za to si do telefonu nahrát nějakou offline (fungující i bez datového spojení) mapu.
- Daleko lépe je ale mít outdoorovou ruční GPS a v ní mapu. Ideálně něco od Garminu. Pokud nemáte, půjčte si jí. Ruční outdoorová GPS je daleko odolnější než telefon (funguje i za deště nebo když spadne na zem) a na dvě tužkové baterky vydrží i dva-tři dny chůze.
- GPS nebo telefon bez map a navigačních bodů je nanic – chce to do ní nahrát alespoň souřadnice důležitých bodů pro dané pohoří a dobrou mapu. Kde vzít data do GPS?
- GPS fakt doporučuju. Mapa a buzola je dobrá věc, ale už jsem zažil na
hřebenech hustou mlhu bez rozhledu – a pak je GPS k nezaplacení.
- Boty.
- Určitě to chce pevné pohorky chránící kotník. Pokud boty nechrání kotník, jsou na velké kopce nebezpečné – vyhozený kotník den cesty od nejbližší civilizace je peklo. Mám s tím zkušenost. Člověka v teniskách bych s sebou na výlet nevzal.
- Osobně si s sebou nosím ještě lehké trekové sandály. Jednak je příjemné se zout a večerní/ranní aktivity dělat v sandálech, druhak je to záloha pro případ rozpadu bot. I to už jsme zažili.
- Pojištění. Bez pojištění na hory nelez. Kdyby pro vás musela horská služba, stojí to spoustu peněz. Zkontrolujte si, že pojištění platí pro vysokohorskou turistiku bez průvodce, mimo značené cesty, a že obsahuje i zásah horské služby (často to je za příplatek). Pokud nemáte favorita, doporučuji Generali, cestovní pojištění s připojištěním Sport + zásah horské služby.
- Karimatka… samonafukovačky jsou super, spí se na nich výrazně lépe. Jenže jsem už vícekrát viděl, jak samonafukovačka přestala fungovat – praskla ve spoji nebo se zablokoval ventil. Takže já nosím „klasickou“ karimatku z materiálu EVA – tlustší a nenasákavou. Konkrétně tuhle . Proti samonafukovačce je nezničitelná. Dá se snadno použít třeba i při zastávkách na cestě – nevadí jí, když se položí přímo na kameny. A dá se na ní odpočívat na sluníčku mimo stan, bez toho, aby si člověk musel dokonale vyčistit prostor pod karimatkou od všeho, co by mohlo propíchnout samonafukovačku.
- Lékárnička. Alespoň jedna na výpravu. Pěkně popsaná je zde: http://zahorami.cz/…-a-na-cesty/ .
- Powerbanka k telefonu. A také autonabíječka na telefon – viz Tipy a triky .
- Rolničky a sprej proti medvědům – viz zde.
Moc hezky zpracovaný a daleko komplexnější popis je zde: http://zahorami.cz/…e-s-krosnou/