- Co používat v mobilním telefonu
- Kde získat mapy pro navigace Garmin
- Kde stáhnout navigační body (do telefonu i do Garmina)
Mapa a buzola je skvělá věc, ale rozhodně bych nevyrazil do hor bez kvalitní digitální mapy a navigačních bodů. Tento článek popisuje, kde můžete získat potřebná data.
Nejlepší je mít s sebou turistickou navigaci – typicky přístroje Garmin eTrex / GPSmap / Montana / Oregon. Tyto přístroje jsou odolné a vydrží dlouho fungovat na tužkové baterie, které se dají snadno vyměnit. Pokud máte možnost, půjčte si turistickou navigaci. A nezapomeňte na dostatek baterií.
Ale i pokud ji nemáte, nemusíte být ztraceni. Pro potřeby horské navigace je použitelný i běžný dnešní chytrý telefon. K němu si nezapomeňte powerbanku, aby vám nedošla šťáva v nevhodný okamžik, a určitě je vhodné mít zavíratelný igelitový sáček (se „zipem“), ve kterém můžete telefon používat i za slabého deště.
Kromě map popsaných by mohlo být dobré nainstalovat si aplikaci Salvamontu (horské služby). Nicméně ta nyní asi chce rumunské telefonní číslo.
Navigace v chytrém telefonu
Pokud nemáte „outdoorový“ navigační přístroj, může vám velmi pomoci i běžný chytrý telefon – a to i bez mobilních dat. Tato kapitola popisuje, jak na to.
Mapy.cz
Nejjednodušší je stáhnout si aplikaci Mapy.cz – je pro Android i Apple. Umí stáhnout offline mapy – tj. v klidu si doma na WiFi stáhnete mapy Rumunska a pak už k jejich dalšímu použití nepotřebujete internet.
Aplikace je intuitivní, jednoduchá na ovládání; mapy v aplikaci jsou vhodné na turistiku v horách.
Jedinou chybou aplikace Mapy.cz je to, že neumí pracovat s dodatečnými navigačními body.
Locus mapy
Složitější na ovládání, ale schopnostmi lepší, je aplikace Locus (jen Android).
I tato aplikace umí stahovat offline mapy. Jde o placenou službu, ale první tři mapy máte zdarma. Tak si stáhněte LoMapu Rumunska.
Základní výhodou Locusu je to, že umí pracovat s doplňkovými navigačními body.
Stáhněte si navigační body
- z Alpinetu
- z tohoto webu
tak, jak je popsáno v zde v posledním odstavci.
GPX soubory uložte ve svém telefonu do adresáře /Locus/mapItems
V aplikaci klikněte na ikonu vpravo dole pro změnu rozložení funkcí displeje. Zvolte „Přidat tlačítko funkce“ a z nabídky zaškrtněte „Mapové položky“.
Tím se v mapovém pohledu přidá tlačítko „Mapové položky“ – a po jeho stisknutí můžete zapínat a vypínat zobrazení jednotlivých GPX souborů přidaných do mapItems. Můžete si tak snadno volit množství údajů zobrazených v mapě.
Turistické navigace Garmin
Nahrajte si mapu Rumunska a určitě si také nahrajte GPX soubory s navigačními body stažené
- z Alpinetu
- z tohoto webu
tak, jak je popsáno v zde v posledním odstavci.
GPX soubory nahrajte do navigace do adresáře /Garmin/GPX/ – tím je navigace uvidí a začne zobrazovat.
Mapy
Nejlepší mapy do navigací Garmin pro chození po horách, které jsem našel, jsou OpenMtbMap (konkrétně stažení mapy Rumunska) postavené nad daty OpenStreetMaps. Obsahují slušné kontury a vrstevnice pohoří. Ve spojení s orientačními body z Alpinetu a vytištěnou papírovou mapou to dává dohromady perfektní podklady pro určení cesty. Nicméně pro instalaci je potřeba aplikace MapSource.
Pokud nepoužíváte MapSource a chcete si tedy stáhnout rovnou IMG soubor pro nakopírování do GPS, máme zde řešení. Tyto mapy jsou ale horší než OpenMtbMap, ta je nejdetailnější.
- opentopomap.org (nejvhodnější na chození; navíc má vrstevnice jako samostatně zapnutelnou vrstvu)
- openstreetmap.nl
- wanderreitkarte.de
I k nim si samozřejmě stáhněte orientační body z Alpinetu.
Nově jsem objevil další zdroj map, dokonce český: v0174.net Zatím netestováno.
Získání navigačních bodů (GPX)
Existuje několik formátů pro získání navigačních bodů (waypointů, POI). Zde je popsána práce se soubory ve formátu GPX.
Navigační body z tohoto webu
U každého pohoří je v hlavičce odkaz „Body do GPS: GPX soubor ke stažení“
Soubor obsahuje:
- prameny a jiné zdroje vody
- místa na táboření, chaty a bivakbudky
- jeskyně
Navigační body z Alpinetu
Na webu rumunského alpinistického spolku alpinet.org se musíte zaregistrovat – to s pomocí překladače, co je dnes v každém prohlížeči, snadno zvládnete.
Pak v menu zvolte Ghid Montan – Zone Montane a dostanete se na seznam pohoří . Klikněte na jméno a budete na stránce, kde je popis pohoří, nástupní místa, popisy tras, GPS body a GPS cesty, kontakty na místní záchrannou službu (Salvamont) atd.
Klikněte na „[All]“ u GPS bodů:
Tím přejdete na stránku se seznamem všech GPS bodů. Klikněte na Export GPX. Tato volba se ukazuje jen zaregistrovaným uživatelům.
Body z Alpinetu obsahují například zaměřené vrcholky a sedla, která nejsou v běžných mapách OSM zahrnuta.
Michal napsal 21.10.2024
Ahoj, útulny, cesty a hlavně zdroje vody jdou stáhnout i zde: https://www.transcarpathian.org/trail/ Případně z této mapy: https://bit.ly/…rpathian_map